Zanikanie? Trajektorie tożsamości kobiet z niepełnosprawnością

Autor: Wołowicz-Ruszkowska Agnieszka
Wydawca: AKADEMIA PEDAGOGIKI SPECJALNEJ
Rok wydania: 2013
Stron: 310
Format: 145 x 205
Oprawa: miękka

Na tą książkę trafiłam zupełnie przez przypadek. I postanowiłam ją przeczytać bo bardzo mnie zainteresował temat tożsamości kobiet z niepełnosprawnością, zaciekawiło mnie jak one same postrzegają siebie, jakie znaczenie w ich życiu ma niepełnosprawność. Pamiętajmy że osoby te znajdują się w podwójnie nie korzystnej sytuacji z jednej strony są „tą gorszą płcią” i jednocześnie są stygmatyzowane poprzez niepełnosprawność z którą się na co dzień borykają.

Autorka książki poprzez swoje badania przybliża czytelnikom rzeczywistość życia z ograniczeniami. Badania miały charakter biograficzny z zastosowaniem wielogodzinnych wywiadów narracyjnych, kładł on ogromny  nacisk na punkty zwrotne w życiu bohaterek, które to punkty pozwalały na zmianę myślenia o sobie i świecie.
Ten rodzaj badania dodaje ogromnej wiarygodności otrzymanym wynikom i pozwala na zbudowanie horyzontalnego obrazu badanych kobiet.

Po analizie wywiadów okazało się, że żywioł dyskursu empirycznego nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie kategorie analizy teoretycznej. Ukazała się więc pewna nieprzekładalność niektórych teoretycznych kategorii na doświadczenie badanej grupy. Dzięki badaniu narracji niepełnosprawnych kobiet udało się natomiast zarejestrować dynamikę tożsamości, co pewnie nie byłoby możliwe przy zadawaniu pytań w prost. Wywiad narracyjny okazał się więc narzędziem na tyle czułym, że pokazuje zmiany w czasie. Zaowocowało to zupełnie innym poziomem opisu niż ten, do którego przyzwyczailiśmy się podczas przeprowadzania badań ilościowych.


Taki rodzaj analizy pozwolił w tym badaniu na odtworzenie procesu kształtowania się i przekształcania tożsamości niepełnosprawnych kobiet.
Analiza ta pozwoliła autorce na odpowiedz na pytanie czy i do jakiego stopnia niepełnosprawność jest punktem zwrotnym w procesie kształtowania się tożsamości.

Publikacja ta z pozoru może wydawać się bardzo skomplikowana i trudna wręcz pozycją naukową. Chodź taką nie jest.
Jej ogromną zaletą jest podział na trzy części. I oczywiście wstęp.

W pierwszej części autorka przybliża nam różne definicje tożsamości. Obszerną część tego rozdziału zajmują różne koncepcje tego terminu, i tak dowiemy się jak tożsamość widział Bauman a jak Bokszański. W tym rozdziale przeczytamy też o kontekstach i warunkach kształtowania się tożsamości niepełnosprawnych kobiet

W części drugiej autorka opisuje przyjętą strategię i metodologię badań. W tym dziale definiowane jest tak modne obecnie pojęcie gender jako dziedzina badawcza. Tutaj również uzyskamy bogatą wiedzę na temat teg czym jest autobiograficzny wywiad narracyjny.

Część trzecia dotyczy przebiegu badań, odpowiedzi respondentek i tego co owe odpowiedzi znaczą. Ta część zawiera wiele fragmentów z ankiet.
Moim zdaniem jest to najciekawsza część tej publikacji. Jest niezwykle realna, przepełniona wieloma emocjami a opowieści kobiet o ich życiu i doświadczeniach z jednej strony są przygnębiające ale z drugiej niezwykle naładowane optymizmem.

Ogromną zaletą tej pozycji jest to że opisuje ona przebieg i wyniki badania naukowego. I zawarte są w niej fakty, bez uogólniania i dodawania jakiejś wizji i zdania autora.
Mamy dostęp do wyników badań z których to możemy zbudować własne wnioski opierając się na faktach i informacjach sprawdzonych bo pochodzących od osób prawdziwych i anonimowych.

Książka jest napisana językiem prostym i zrozumiałym dla każdego. Pozwala pozyskać podstawową wiedzę na temat tożsamości co w czytaniu dalszych części książki jest niezwykle przydatne. Bogata lista biograficzna pozwala nam jeśli jakaś informacja z książki nas bardziej zainteresuje zdobyć fachową wiedzę z ciekawego źródła.

Wnioskiem jaki wyłania się dla mnie z tej książki jest stwierdzenie iż niepełnosprawność może być czynnikiem silnie kształtującym postrzeganie siebie, a także sposób widzenia dotkniętej nią osoby z zewnątrz.

Moim zdaniem na polskim rynku wydawniczym jest to książka wyjątkowa. Podchodzi ona do zagadnienia które opisuje bardzo rzetelnie.
Polecam tą książkę każdemu kogo interesuje pojęcie tożsamości ale też tym kto po prostu interesuje się otaczającym światem i tym jak postrzegane w nim są osoby niepełnosprawne.
Książka warta przeczytania.

Kilka słów o autorce książki i badań na podstawie których ona powstała:
Agnieszka Wołowicz-Ruszkowska: pedagog, psycholog, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Pedagogiki Specjalnej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Zajmuje się społeczno-kulturowymi uwarunkowaniami funkcjonowania osób z niepełnosprawnością, problematyką nierówności społecznych, zwłaszcza ze względu na niepełnosprawność i płeć (gender equality) oraz rolą wydarzeń trajektoryjnych w życiu człowieka.

 

Comments on: "Zanikanie? Trajektorie tożsamości kobiet z niepełnosprawnością" (1)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: