Witajcie,

Dziś chcemy Wam napisać o książce o której było głośno jeszcze przed jej wydaniem. Mianowicie: ” Jan Paweł II. Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003″.

DSCN8187„„Notatki osobiste” to zapis czterdziestu lat niezwykłej duchowej drogi. Od pierwszego decydującego stwierdzenia „Jestem bardzo w rękach Bożych” po rozważanie „Czas się wypełnił” i ostatnie „Deo gratias” (Bogu niech będą dzięki) towarzyszymy Karolowi Wojtyle – Janowi Pawłowi II w kluczowych momentach jego życia i posługi.
W dwóch skromnych zeszytach znajdujemy jego najważniejsze, osobiste pytania, głębokie, poruszające medytacje i modlitwy wyznaczające rytm każdego dnia. Ale pojawiają się w nich również zapiski będące świadectwem troski o najbliższych – przyjaciół, współpracowników – oraz powierzony mu Kościół.
Te notatki, choć są zapisem chwil, wykraczają poza granice życia Jana Pawła II, przenosząc nas tam, gdzie to co ludzkie i to co Boże łączy się w wymiarze świętości.
„Nie spaliłem notatek Jana Pawła II, gdyż są one kluczem do zrozumienia jego duchowości, czyli tego, co jest najbardziej wewnętrzne w człowieku: jego relacji do Boga, do drugiego człowieka i do siebie”. [kard. Stanisław Dziwisz]”
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/210474/jestem-bardzo-w-rekach-bozych

Wojtyła_rekolekcje_128_RDługo myślałyśmy czy przeczytać tą książkę. W końcu są to jednak osobiste zapiski Karola Wojtyły, które dodatkowo, kazał jako Papież spalić….
Zastanawiało nas jak to jest możliwe że, po dziewięciu latach od śmierci Papieża, Dziwisz decyduje się na publikację zapisków prywatnych…
Jedna… Czy są to tak naprawdę zapiski prywatne? A może jednak bardziej „służbowe”? A może to właśnie one mogą przynieść nam bardzo wiele?

Naprawdę bardzo, bardzo trudno czyta się tę książkę. I nie dlatego że jest gruba- 640 stron. A to dlatego że są to osobiste notatki które czyta się trudno. Tym bardziej dla kogoś kto nigdy nie był z piszącym blisko. Jednak, wydawnictwo postarało się nam pomóc i niezrozumiałe bądź pisane w innych językach notatki opatrzyło komentarzem, wytłumaczeniem, zaznaczonym na czerwono. Brakuje mi w tekstach jakiegoś dopowiedzenia, wyjaśnień kontekstu. Historii związanej z miejscem odczytania tego co było pisane, bądź tego jak powstawał. Wydawnictwo  jednak dało nam tylko notatki i nie rozwinęło tematów poruszonych w słowach Papieża.

Po mimu wielu wad i takich zwykłych, ludzkich wątpliwości książka to niezwykła i wzruszająca lektura. Dzięki niej towarzyszymy Papieżowi w momentach jego największej bliskości z Bogiem. A przy okazji sami się do niego zbliżamy.

Publikacja ta daje nam możliwość poznania Karola Wojtyłę, który widzi w sobie słabości, zmaga się z nimi. Jednak zawsze bardziej polega na Bogu niż na własnych siłach. Ta książka to niepowtarzalna okazja zapoznania się z nikomu nie znanymi tekstami Jana Pawła II i klucz do zrozumienia jego duchowości. Tym bardziej potrzebna teraz tuż przed jego kanonizacją. Piękny to gest poznać Go tak blisko, i jeszcze bardziej przeżyć zbliżającą się uroczystość.

Nie jesteśmy osobami super wierzącymi i mamy wiele wątpliwości związanych z katolicyzmem. Książka ta jest DSCN8185przeznaczona zarówno dla tych bardzo wierzących, jak i tych co szukają… Kierowana jest dla każdego kto sobie ceni mądrość innych. Pokazuje nam ona historię człowieka świętego, którego nasze pokolenie miało okazję widzieć i traktować jako autorytet. Bo w to że, Jan Paweł II był autorytetem nikt nie wątpi. Dzięki tej książce poznajemy wartości i przekonania jakimi się kierował w życiu. Sam nam je pokazuje, słowami swoich pism.

ps. Interwencja redakcji polegała na:

– chronologicznym ułożeniu zapisów z pierwszego terminarza
– dodaniu tłumaczeń zwrotów i zdań zapisanych w językach obcych (głównie po łacinie i po włosku); tłumaczenia nazw modlitw dodano tylko przy pierwszym ich wystąpieniu
– poprawieniu ewidentnych błędów literowych i interpunkcyjnych
– rozwinięciu, dla ułatwienia lektury, skrótów używanych w tekstach rozważań; jeśli skróty te nie były ewidentne, pozostawiono je w formie, w jakiej zostały zapisane.

Wojtyla-JPII_Jestem bardzo (2)

Comments on: "Notatki osobiste Jana Pawła II- przeczytać?" (2)

  1. Powiem tak, notka bardzo ciekawa i taka też wydaje się być książka. Zapewne wiele ludzi po nią sięgnie choćby tylko z ciekawości. Ja jednak nadal uważam, że mimo wszystko nie powinno jej być. Tak wyraźna była prośba Ojca Świętego o spalenie prywatnych notatek. To nic, że być może w większości one dotyczyły służbowych spraw, ale były prywatne. No, czuję nie smak, Watykan nieźle zarobi, będzie na kanonizację:-) jednak i tutaj da się zauważyć, że najlepszy przyjaciel potrafi się tak perfidnie zachować. Przepraszam za te słowa, ale takie jest moje zdanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: