Uśpione marzenia
Natalia A. Bieniek
Replika
Wydanie 1
Rok wydania: 2014
Wymiary: 130×200 mm
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka + skrzydełka
Kategoria: literatura dla kobiet

Tuż przed premierą przeczytałyśmy: „Uśpione marzenia” Natalii A. Bieniek 🙂

Jakiś czas temu wydawnictwo Replika zgłosiło się do nas z propozycją przesłania nie wydanej jeszcze książki w formie elektronicznej. Przystałyśmy na to, jednak wolimy wersję papierową książek. Ten zapach, szelest kartek i to miłe uczucie gdy strona po stronie śledzi się dzieje bohaterów.
W zapowiedzi czytamy:

Niesamowita opowieść o kobietach, którym przyszło żyć w nowej erze, erze narcyza.

Książka ta to typowa lekka książka na długie wieczory dla kobiet, dziewczyn, nastolatek, statecznych żon lub też bizneswomen. Jednym słowem dla wszystkich. To opowieść o dwóch kobietach Ani i Ewie. Jednak to tylko imiona bo tak  naprawdę każda z nas może znaleźć w dziewczynach trochę siebie.
Książka jest debiutem autorki.

Nasze dwie bohaterki:
Ania to kobieta sukcesu, idealna żona, dobra matka, mieszkająca w pięknym domu. Całe życie w biegu, kalkuluje i przelicza to pieniądze są dla niej ważne. Równie istotne jest to co powiedzą inni i co pomyślą, jak będzie wyglądało co to co robi w ich oczach. Jej życie wydaje się idealne, czy na pewno takie jest?
Ewa samotna, bezdzietna, bez stałej pracy. Cały czas bez pieniędzy i większych planów. W związkach też jej nie wychodzi. Niby potrzebuje bliskości i stabilizacji a jednak boi się zaangażować.

Obie dziewczyny to siostry. Ania zawsze była tą „bardziej poukładaną”, może dlatego że jest starsza. I od dziecka ciężko pracowała na to co ma dziś.
Narratorką książki jest Ewa. I to właśnie z jej perspektywy poznajemy historię dziewczyn, które to od dawna nie miały ze sobą kontaktu. Dopiero śmierć ich matki powoduje że muszą się spotkać.

Matka to oddzielna historia. Wyjechała bez jakichkolwiek wyjaśnień do Australii, zostawiając je z ojcem i jego nową partnerką… Przez to młode kobiety mają ogromne problemy z okazywaniem uczuć i emocjonalne. Nie potrafią zrozumieć się na wzajem.

Jak na debiut to książka bardzo dobrze napisana. Bogaty ładny język. Zawiła i ciekawa akcja. Autorka pokazuje jak wiele ról społecznych mają kobiety, jak bardzo są obciążone obowiązkami. A z drugiej strony jakie one chcą być, jakie mają prawdziwe marzenia.
Książka jest doskonałym pokazaniem tego jak bardzo różne mogą być kobiety. Jak bardzo inne może być ich życie i cele, pomimo tego samego pochodzenia i startu.  Autorka doskonale oddała charakter swoich bohaterek, ich zagubienie, szamotaninę, walkę wewnętrzną, pokazała nam ogrom emocji. Porusza coś w sercach, co pozwala zastanowić się nad swoim życiem i relacjami panującym w nim.

Polecamy Wam tą książkę. Autorka umiejętnie pokazała jak bardzo myślenie i postrzeganie kobiet zmieniło się przez lata. Książka pokazuje że nie zawsze wszystko zależy od nas, że czasami życie stawia przed nami wyzwania i problemy z którymi możemy sobie nie poradzić.

Uśpione marzenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: